4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu’nun (“Kanun”) (III) ve (IV) sayılı listelerine ilişkin olarak Maliye Bakanlığı tarafından düzenlenen Özel Tüketim Vergisi (III) Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliği ile Özel Tüketim Vergisi (IV) Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliği sırasıyla 8 Ağustos 2015 tarihli ve 20 Ağustos 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Tebliğ içeriklerinde ilgili listelerde yer alan malların tabi olduğu hükümler Kanun’un uygulaması sırasında başvurulacak usul ve esaslar düzenlenmiştir.

Kanun’un ekinde yer alan (III) sayılı liste aşağıdakileri kapsamaktadır:

  • Kolalı gazozlar.
  • Alkollü içkiler.
  • Sigara ve tütün mamulleri.

Kolalı olmayan gazozlar ile etil alkoller ise (III) sayılı listede yer almamaktadır.

Kanun’un (IV) sayılı listesi ise farklı kategorilerdeki malları kapsamaktadır. Bunlar arasında; kozmetik ürünleri, kürkler, bazı cam eşyalar, manikür ve pedikür aletleri, altın veya gümüş kaplama kaşık-çatal takımları, klimalar, ısıtıcılar, beyaz eşyalar, küçük ev aletleri, cep telefonu, hoparlör, kulaklık, televizyon, kamera gibi elektronik aletler, tabancalar ve diğer ateşli silahlar ile kristal avizeler, bazı oyun eşyaları, hayvansal maddelerden süs eşyaları gibi çeşitli mallar yer almaktadır.

Tebliğler, ilgili listelerde yer alan mallara ilişkin olarak mükellefiyet, istisnalar, vergi indirimi, matrah, oran, tutar, yetki ve müteselsil sorumluluk ile vergilendirme işlemleri ve gümrük idarelerince alınan özel tüketim vergisine ilişkin hükümleri ana başlıklar hâlinde incelemektedir.

Her iki tebliğin yürürlük tarihi, Temmuz ayı olarak belirlenmiştir. Bağlantı adreslerine tıklayarak, (III) sayılı ve (IV) sayılı listelere ilişkin tebliğlerin tam metnine ulaşabilirsiniz.